Türkiye Kent Konseyleri Birliğinden Belediyelere mektup

Türkiye Kent Konseyleri Birliği yerel seçimler sonrası ilk toplantısını Gaziantep’te gerçekleştirdi. Gaziantep ev sahipliğinde gerçekleşen, Birlik Dönem Başkanı Ekrem Aslan Başkanlığında yapılan toplantıda, yerel seçimler sonrası, bazı şehirlerde hayata geçirilmeyen Kent Konseylerinin Kurulması ve mevcut olan ama atıl durumda bırakılan konseylerin hayata geçirilmesi konuları değerlendirildi.

BELEDİYELERE MEKTUP GÖNDERİLDİ

Güçlü ve demokratik yapının oluşturulması için birliğin yapmış olduğu çalışmalar aktaran Ekrem Aslan; “Türkiye Kent Konseyleri Birliği olarak 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında yeni ya da yeniden seçilen belediye başkanlarına bir mektup göndererek; Belediye Kanunu uyarınca kurulması zorunlu olan kent konseylerini oluşturmaları, kent konseylerine yardım ve destek sağlamalarını istedik” dedi. Aslan, bu kapsamda Birlik olarak yerel yönetimlerle temas halinde olduklarını ifade etti.

ÜÇ İL BAŞKANLARINA ZİYARET

Gaziantep’teki toplantı sonrası Birlik Yürütme Kurulu üyeleri ilk olarak Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i makamında ziyaret ederek gelişmeler hakkında bilgi verdi. Fatma Şahin, Kent Konseylerinin çok önemli bir görev üstlendiğini ve takdirle karşıladığını söyledi. Birlik yürütme kurulu daha sonra Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e ziyareti gerçekleştirdi ve hayırlı olsun dileğinde bulundu. Son olarak Adana’ya geçen ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ı ziyaret eden Yürütme Kurulu üyeleri yeni dönem için hayırlı olsun dileklerini sundular.